راهنمای شروع کار با جنگو

ورژن 2.2

ترجمه‌ای آزاد همراه با کمی توضیحات بیشتر از سایت رسمی پروژه جنگو

راهنمای نصب سریع و راحت

قبل از این‌که شما بتونید از جنگو استفاده کنید، باید اون رو نصب کرده باشید. این آموزش به شما برای نصب ساده و مینی‌مال جنگو کمک می‌کنه تا کارتون رو راه بندازه.

نصب پایتون

به عنوان یک فریم‌ورک وب تحت پایتون، احتمالا جنگو به پایتون نیاز داره. پایتون شامل یک دیتابیس ساده و بامزه به اسم SQLite هست، پس هنوز نیازی به تنظیم دیتابیس ندارید.

آخرین ورژن پایتون رو از https://www.python.org/downloads/ یا مدیر بسته سیستم‌عامل‌تون دریافت کنید.

اگر در ترمینال، کنسول یا شل سیستم‌عامل‌تون تایپ کنید python در صورتی که پایتون به درستی روی سیستم‌تون نصب شده باشه، چیزی شبیه به این می‌بینید:

Python 3.x.y
[GCC 4.x] on linux
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
>>>

راه‌اندازی پایگاه داده

این بخش برای نصب و استفاده از پایگاه‌داده‌های «بزرگ» مثل PostgreSQL ،MySQL، یا Oracle نیاز هست. که می‌تونید از این لینک طریقه نصب و تنظیم‌شون رو ببینید. منتها ما برای این آموزش از پایگاه داده SQLite استفاده می‌کنیم که به صورت پیش‌فرض همراه با جنگو هست.


نصب جنگو

این راه پیشنهادی ما برای نصب جنگو هست.

۱. اول pip رو نصب کنید. راحت‌ترین راه استفاده از نصب کننده pip. همچنین اگر از توزیع‌هایی استفاده می‌کنید که pip رو به صورت پیش‌فرض دارند - مثلا توزیع‌های لینوکسی - حتما چک کنید که pip آپدیت باشه. چون در صورت آپدیت نبودن، می‌تونه مشکلاتی رو براتون ایجاد کنه. ممکنه این لینک هم مفید باشه. آموزش فارسی نصب pip

۲. حالا نگاهی به virtualenv و virtualenvwrapper بندازید. این ابزارها یک محیط ایزوله شده پایتونی مهیا می‌کنند که خیلی مناسب‌تر از این هست که پکیج‌ها رو روی کل سیستم نصب کنید. اون‌ها همچنین نصب پکیج‌ها بدون نیاز به دسترسی روت امکان‌پذیر می‌کنن. درواقع این ابزارها به شما یک محیط ایزوله می‌دن که پکیج‌های مورد نیازتون رو فقط برای یک پروژه خاص نصب کنید. نه در کل سیستم. برای نصب و کانفیگ این دو ابزار این آموزش فارسی مناسب است.

۳. بعد از این‌که محیط توسعه خودتون رو ساختید و فعالش کردید، حالا دستور زیر رو در ترمینال خودتون بزنید.

$ pip install Django

نصب شد؟

برای این‌که مطمئن بشید جنگو روی سیستم‌تون به درستی نصب شده، در ترمینال سیستم‌عامل‌تون بنویسید python و در خط فرمان پایتون جنگو رو ایمپورت کنید.

>>> import django
>>> print(django.get_version())
2.2

ممکنه ورژن جنگو شما متفاوت باشه.


همینه!

همینه! حالا می‌تونیم بریم سراغ آموزش.